“Askıda iftar” sosyal projesi ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıyorlar!

Askıda ekmek uygulamasını Ramazan’da askıda iftar ile devam ettiren Yemek Eviniz, ihtiyaç sahiplerinin karınlarını doyurmasını sağlıyor. İş yerinde yemeğin parasını hayırseverler ödüyor, ihtiyaç sahipleri de iftarda karınlarını doyuruyor.

Nagihan ÇAPKIN

Yemek Eviniz işletme sahibi Nevzat Eraslan Konya’da ilk defa uygulamaya koydukları ‘Askıda İftar’ uygulaması hakkında bilgi vererek diğer işletmelere de örnek olmasını istediklerini kaydetti.

İşyerini açtıkları günden bu yana ihtiyaç sahiplerine destek olduklarını anlatan Eraslan, askıda ekmek uygulamasından yola çıkarak, ‘askıda iftar’ uygulaması başlattıklarını bildirdi.

Eraslan, “Konya’da böyle bir şey yoktu ve buna ihtiyacı vardı vatandaşların. Bir kaç müşterimizde geldi ve onlarda teşvik etti, yapalım hocam iyi olur diye. O vesileyle ramazan da başlayalım dedik. Bunu ilk yaptığımızda ilk 3-4 gün müşteri bulamadık. Biz mi yanlış yapıyoruz acaba hiç mi yok diye düşünmeye başladık. Sonra sosyal medya hesaplarından ve birkaç eşe dosta duyurduk. O vasıtayla tanıtan eden söyleyince yavaş yavaş çoğaldı.” şeklinde konuştu.

RAMAZANDAN SONRA DEVAM EDECEK

Ramazan’dan sonra uygulamanın devam edeceğini anlatan Eraslan, yardıma muhtaç vatandaşların gelerek istediğini yiyebildiğini ya da kılık kıyafeti müsait olmadığı için içeri girmek istemeyenlerin kapıdan söylediğini ifade etti.  Kapıdan söyleyenlere paket yaptıklarını ya da evde 5 çocuğum var diyenlere de ona göre paket yaptıklarını belirten Eraslan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yemeğin çoğu artıyor zaten. Mesela gündemde ekmek israfı var. Aynı şekilde yemekte de oluyor bu. Bizim böyle bir şeyimiz yok önceden de veriyorduk ama bu şekilde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarla yardım etmek isteyenleri burada birleştirmiş oluyoruz. Biri isteyecek kimden istediğini bilmiyor diğeri de verecek kime vereceğini bilmiyor. Burada biz bunun ilanlarını yaptık sosyal medyada olsun gazetelerde olsun. Limitimizi aştık mesela. Yardım edenler de çoğunlukta yardım alanlarda.”

HER GÜN EN AZ DÖRT KİŞİYE ULAŞIYORUZ

Her gün en az 4 kişinin geldiğine dikkat çeken Nevzat Eraslan, bu sayının günde 7-8’lere çıktığının altını çizdi. İçerisinde öğrencisinden yaşlısına her yaş grubundan insanın olduğunu kaydeden Eraslan, yardım edenlerin çoğunlukta olduğunu dile getirdi. Eraslan, “Bizi teşvik eden kendi müşterilerimizdi. Ama şimdi yemek yemeye gelenler görüyor. 25 liralık yemek yiyorsa 25 lira da askı için al diyor. Gençlerimizde bu konuda oldukça duyarlı onlar da aynı şekilde yardımda bulunuyorlar. Babasının annesinin ölümüne, rahmetine yemek verecek olanlar duyuyor diyorlar ki biz arayacağımıza hocam size verelim siz buradan yardıma muhtaç olanlara ulaşırsınız. Şunu da söylemek istiyorum yardıma muhtaç olanların gelip askıda yemek var mı diye sormalarına gerek yok. Gelecek yemeğini yiyecek kasadan giderken askıdan ödeyeceğim diyecek o kadar. Yani paran vardı, yoktu, yiyebilir miyim, askıda var mı, diye sormaya, çekinmeye gerek yok.” ifadelerini kullandı.

 

You must be logged in to post a comment.