Konya Yemekleri Yeniliklere Kapalı.!

Gastronomist Nevzat Eraslan, sektör hakkında bilgi vererek, Konya’da gastronomiye ilginin çok az olduğunu söyledi.

Yemek bilimi olan gastronomi, gıdaların üretilip, işlenmesi ve insanların tüketimine sunulması aşamalarından oluşuyor. Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde 4 yıllık fakültesi olan bölüme yoğun ilgi gösteriliyor. Konya’da gastronomi ya da aşçılık mesleğini okuyarak öğrenmek isteyen öğrenci sayılarının çok az olduğunu vurgulayan Nevzat Eraslan, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ndeki öğrencilerin yüzde 95’inin şehir dışından gelenler olduğunu kaydetti.

Eraslan, gastronominin Türkiye’de yeni bir alan olduğunu söyleyerek, “İlk önce Bolu’da açıldı sonra Ankara’da, Isparta, Antalya derken Konya’da da açıldı. Değişik illerde yeni yeni açılıyor. Ama daha önceki yıllarda 2 yıllık meslek yüksek okullarında aşçılık programı olarak vardı. Şimdi mutfak sanatları ve gastronomi diye geçiyor.” şeklinde konuştu.Dersi verecek öğretim üyesini Türkiye’de bulmanın zorluğundan bahseden Eraslan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “En sıkıntılı alanlardan birisi. Daha yeni 4 yıllıklar mezun vermeye başladı. Onlar 2-3 yıl, 5 yıl daha yetişecek ondan sonra yavaş yavaş yükselecek. Selçuk Üniversitesinde bölüm var ama yeterli  öğretim üyesi olmadığı için programa öğrenci alınamıyor.”Yemek denilince kadınların akla gelmesi gastronomi de geçerliliğini yitiriyor. Gastronomiye kadınların talebinin az olduğuna dikkati çeken Eraslan, endüstriyel mutfak olduğu için daha çok erkeklerin tercih ettiğini dile getirdi.

Eraslan, endüstriyel mutfakta kadın aşçı sayısı çok az olduğunu söyledi. Zaman, süre ve iş yoğunluğu olarak çok ağır olması nedeniyle kadınlara zor geldiğini ifade eden Ersalan, kadınların genelde ev yemekleri, pasta tatlı ürünleri, otellerin, restorantların pasta  ya da soğuk ürünler kısmını tercih ettiklerini belirtti. Eraslan, “Kızların çoğu gastronomi okurken gastronomist olacağım diye okumuyor. Çoğu formasyon  alıp kız meslek lisesi ya da otelcilik liselerine eğitmen olarak gitmek için okuyorlar. 50 kişilik sınıf varsa bunun 20’si aşçı olmak için okuyordur. Ve bu 20 kişinin de 18’i erkektir. Gastronomi uygulamalı bir bilim olduğu için fiilen çalışılmalı ve el yeteneği olmalı.

Hayal gücünüz yoksa ve işi sevmiyorsanız gastronomide başarılı olmak zordur. Hayal gücü, yenilikçi, ileriyi gören sürekli yeni sunumlar yaparak yeni ürünler ortaya koymak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

www.ascihaber.com /28 Mart 2017

Haber İçin Tıklayınız

You must be logged in to post a comment.