Osmanlı mutfağı doğallıkla birleşti

Doğal ev yemeği konsepti ile farklı, nezih ortamıyla hizmet vermeye başlayan Soupe Masion (Yemek Eviniz), dikkatleri üzerinde topluyor.

Doğal ürünlerin kullanıldığı Soupe Masion’da, dünya ve Osmanlı mutfağı da bulunuyor

Konya yeni bir nezih restorana kavuştu. Farklı konsepti ile açılır açılmaz dikkatleri üzerinde toplayan Soupe Masion (Yemek Eviniz) doğal ürünleri ile, dünya ve Osmanlı mutfağının yanı sıra, ev yemekleri ile de müşterilerinin ağızlarını tatlandırıyor. Selçuklu İlçesi Beyazıt Mahallesi Battalaziz Sokak içerisinde bulunan Soupe Masion, 430 metrekarelik alanıyla, 250 kişiye hizmet verebiliyor. Aynı zamanda aile mekanının da olduğu işletme, nezih ortamıyla da dikkat çekiyor. İşletme sahibi Nevzat Eraslan, basın mensupları ile bir araya gelerek, Soupe Masion hakkında bilgiler verdi. Soupe Masion’ında doğallığı ön planda tuttuklarını ve bu nedenle yemeklerde kullandıkları ürünleri doğal olarak aldıklarını belirten Eraslan, “Ben daha önce Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm ve Otelcilik Bölünümünde öğretim görevlisiydim. Buradan ayrıldıktan sonra çeşitli turizm illerinde turizm üzerine çalıştım. Sonra yeniden Konya’ya geldik. Burada da farklı konseptle bir işletme açalım istedik. Ortağım da doktor. Bu nedenle her şey doğal olsun istedik. Doğal ürünleriyle bir ev yemeği konsepti oluşturduk. İşletmemizin isminden de anlaşılacağı üzere, Soupe Masion yani Yemek Eviniz diyerek müşterilerimize “eviniz gibi gelin yemek yiyin” çağrısı yaptık” ifadelerini kullandı.

DÜNYA VE OSMANLI MUTFAĞI DA BULUNUYOR

Restoranlarında yemek çeşidinin oldukça zengin olduğunun bilgisini veren Eraslan, bu anlamda kültürel yemekleri de unutmadıklarını söyledi. Eraslan, “Ev yemeklerinin yanında dünya mutfağı, Osmanlı mutfağı da bulunuyor. Konya’da farklı bir imaj oluşturalım istedik. Geniş bir çeşitle hizmet veriyoruz. Ayrıca grupları da kabul ediyoruz. Gün yapan hanımlar, burada misafirlerini ağırlayabiliyor. Aşçımız ve müdürümüz benim kendi öğrencim. Diğer personelimiz de profesyonel tatil bölgelerinde 5 yıldızlı otellerde çalışan kişiler. Bu anlamda akademik bir kadroya sahibiz. Bu da bizim için büyük bir avantaj ve farklılık. Yine Ramazan ayı yaklaşıyor. Ramazan’da da Osmanlı mutfağı ile müşterilerimize hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu. www.konyayenigun.com/20 Nisan 2017 Perşembe

ABDULLAH AKİF SOLAK

Haber İçin Tıklayınız

You must be logged in to post a comment.